2011. november 17., csütörtök
2011. november 13., vasárnap
Mit jobb megbánni?
A múlt héten készültem már egy kis lessátras fotózásra a vízálláson.
Akkor nem mentem ki végül, és bántam is...
Ma reggel összeszedtem magam és besátraztam. Ma meg ezt bántam meg:-((
Röviden: a víz teljesen be volt fagyva, egyetlen sirály sem jött be, így aztán gyakorlatilag feleslegesen töltöttem el a reggelt és a kora délelőttöt. Mindössze néhány szarka és két barázdabillegető mutatkozott az objektív előtt...
Egyéb érdekesség: réti pityer mozgolódott, de sajnos nem került lencsevégre, a Tócóban meg már 7 kis vöcsök volt megfigyelhető!
Ahogy a nóta mondja: "jobb megbánni holnap, amit ma tett, mint semmit sem tenni és azt bánni meg":-))
Ennyit a mai napról...
2011. november 12., szombat
2011. november 9., szerda
Röpképek
Amikor ma a vízálláshoz értem, semmilyen madár nem volt már rajta. (Azért írom, hogy már, mert Papp Gábortól később megtudtam, hogy háromnegyed kilencig egészen jó mozgás volt - ő még fotózni is tudott) Egy átszálló nagy kócsaggal vigasztalódtam...
A nyugati ágon is begyalogoltam, a dombon ácsorgó sirályokban reménykedtem.
Az alábbi képen mintha egy őrült karmester vezényelne valamilyen posztmodern operában:-)) Csak meg ne lássa valamelyik modern rendező, mert berendezi majd a színpadot szeméttel, hiszen ennek olyan valóságszaga van:-))A mai nap leginkább a röpképek dominálnak, hiszen leszállva alig-alig láttam madarat.
Azért még megemlítem, hogy a Tócóban öt kis vöcsök úszkált együtt, ami nekem igazán érdekes volt!
2011. november 6., vasárnap
"Nagy" pillanatok
Továbbra is szemmel tartom a Fancsikát, ezúttal a lányok is segítettek:-)
Megvolt a hattyúpár, Dorka és Blanka nagy örömére egészen a part közelbe úsztak.
Egy kis őszi hangulat:
A napsütéses idő és az őszi színek megalapozták a hangulatunkat:
Egyszer csak egy nagy fakopáncs szállt a közeli nyírfára. Rögtön fotózni kezdtem, így remek összehasonlító anyag keletkezett (akárcsak a múltkori balkáni fakopáncsról!)
Ezek voltak ám a "nagy" pillanatok!
2011. november 4., péntek
Sirályhatározásban
Ezúttal délután pillanthattam rá a már sok érdekességet biztosított vízállásra. Természetesen a fő cél most is a sirályok megfigyelése és lehetőség szerinti fotózása lett volna, sajnos kevés sikerrel. Mint nem először mostanában, a madarak viszonylag hamar felrebbentek a vízről és szétszóródtak a környéken. Ráadásul nem volt nálam teleszkóp, így jobbára csak a teleobjektív lencséjére támaszkodhattam. (Bíztam abban, hogy a fotózott madarak között - ha máskor nem - az otthoni átvizsgálás során majd feltűnik valami ritkaság.) Nem így történt. Az alábbi képen is csak a szokásos fajok mutatkoztak:-)
Még mindig volt vagy tíz sárszalonka, sajnos nem olyan közel, mint a múltkori alkalommal.
Egy-egy röpképpel próbálkoztam csak...
... majd megközelítettem a szántóra leszállt sirályokat.
Az alábbi képen a sárgalábúaktól balra valószínűleg egy heringsirályt kaptam lencsevégre.(Köszönet Papp Gábornak, aki "kiszúrta" mindezt.) Érdekes, hogy a madár termetre menyire hasonló a tőle jobbra ácsorgó sárgalábúhoz. Ez azért nem tipikus!
Még egy- még rosszabb minőségű - kép:
A szennyvíztisztító műtárgyain is ácsorogtak madarak. Sajnos ez sem volt túl közel, de a madarak változatosságának érzékeltetésére azért készült kép innen is:
Végül már csak a lemenő nap színei és fényei hoztak némi
fotósélményt a délutánba, amitől azért egy kicsit többet vártam...
2011. november 1., kedd
Hattyú, cankó, heringsirály
Jó egy hónap után újra meglátogattam a Tócó-Kösely menti tározót. Nem fogadott nagy madárbőség, néhány szürke gém és nagy kócsag fogadott (nem kitörő lelkesedéssel persze...)
Hamar meglettek a hattyúcsaládok is, hiánytalanul. Ezúttal röpképek következzenek a madarakról:
Régi, madárvonuláson agyaló őseink kreáltak olyasféle repülési módot, amit az alábbi képen a legutolsó hattyú prezentál nekünk:-)
Bukó récét egyáltalán nem láttam, a sok csörgő réce, kevés kanalas és tőkés között ez a kendermagos réce (és párja) voltak a legérdekesebbek ma.
Utóbbi fajról egy kisebb csoportkép (összesen kb. 100 madár verődött itt össze):
Észrevettem, hogy észak felől Gyüre Peti közeledik. Telefonon érdeklődtem tőle, hogy a Debrecenhez közelebbi tavakon mi újság. Miután megnyugtatott, hogy semmi extra, úgy döntöttem, hogy a hátralévő időmet a hulladéklerakó melletti vízállásnak szentelem. Biztató volt a helyzet, mert rögtön kiszúrtam a szeméttelep dombján egy fiatal heringsirályt. (A képen a középső madár. Jól látszik a kisebb termete, finomabb csőre és a sötét dolmányán a világos szegések is.)
A Tócóban öt erdei cankó riadt fel, egy példány azonban egészen közel engedett. Nem tartom valószínűtlennek, hogy a jobb szeme ennek a madárnak nem volt teljesen ép.
Legalábbis olyan furcsának tűnik:
Sajnos a vízálláson most sem nagyon voltak sirályok, de ami még rosszabb, hogy a szeméttelepen nyüzsgő jókora csapat is hirtelen felrebbent és észak felé távozott. Így aztán nem tudtam újabb ritkaságokat keresni köztük, a kocsi felé ballagva már csak egy békaportré erejéig álltam csak meg:
Címkék:
bíbic,
bütykös hattyú,
Debrecen,
erdei cankó,
heringsirály,
kecskebéka,
kendermagos réce,
Mikepércs,
szeméttelep,
szürke gém,
Tócó-Kösely menti tározó
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)